Блог

Чи є у мораторію на землю майбутнє?

        22 серпня 2018 року набрало чинності рішення, яке було ухвалене Європейським судом з прав людини у справі «Зеленчук і Цицюра проти України». Предметом розгляду у цій справі була, як ви вже здогадалися, можливість вільного розпорядження землевласниками своїм головним активом. Але, перш ніж занурюватися в суть самого рішення, давайте згадаємо як же починалася історія «тимчасового» мораторію на купівлю-продаж земельних ділянок в Україні.

Невдовзі після розпаду Радянського Союзу, земельне питання постало досить гостро, особливо для колгоспів, які існували на той момент. З метою зберегти поточний стан речей 18 січня 2001 року український парламент прийняв закон № 2242-III. Цим актом держава встановила заборону на передачу земель тим чи іншим способом до прийняття нового Земельного кодексу. Однак, закон передбачав і виключення, наприклад, спадкування, а також вилучення землі для державних потреб. Така ситуація тривала до 1 січня 2002 року, коли вступив в силу новий на той момент Земельний кодекс України.

Одне з останніх положень прийнятого Земельного кодексу встановлювало заборону на передачу звичайними людьми і недержавними суб’єктами прав власності на дві категорії земель до 1-го січня 2005 року. До цих категорій належали:

  • земельні ділянки, які призначаються для особистих потреб фермерів або безпосередньо для торгових потреб сільськогосподарських підприємств і виробництв;
  • частини таких земельних ділянок (так звані «паї»).

Від згаданої заборони були звільнені своп-угоди, передача земель у спадок і вилучення земель для державних потреб. Заборона, яка згодом неодноразово продовжувалася і змінювалася, закріпилася в Україні під назвою «мораторій на землю».

Необхідність скасування мораторію неодноразово ставала центром піар-кампаній практично кожного другого політика. Згодом, саме питання зняття мораторію неодноразово розчинялося в повітрі на тлі більш резонансних подій і більш вагомих потреб суспільства. Слід зазначити, що Міжнародний валютний фонд у своєму меморандумі, опублікованому 2 березня 2017 року, вперше з боку міжнародного співтовариства виніс питання про скасування мораторію на перший план. Але, на жаль, як внутрішні, так і зовнішні зусилля щодо скасування мораторію на продаж землі довгий час закінчувалися нічим — мораторій продовжували знову і знову.

Втім, правила гри можуть незабаром різко змінитися, адже 22 травня 2018 року побачило світ рішення ЄСПЛ, яке прямим чином зачіпає питання законності державної заборони на відчуження земель. У цьому рішенні суд констатував, що мораторій є порушенням права людини, яке гарантується статтею 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини.

Чому це важливо? Завдяки Закону України «Про виконання рішень та застосування практики ЄСПЛ» рішення ЄСПЛ стають джерелом українського права, зрозуміло, після того, як набудуть статусу остаточного. А це означає що, з 22 серпня 2018 року, українські землевласники, яких не влаштовує обмеження їх прав через заборону, можуть вимагати свою законну винагороду у держави за порушені нею прав людини і громадянина, роблячи при цьому посилання на цілком обґрунтований висновок Європейського суду.

Таким чином, кожен позов до ЄСПЛ, який буде поданий протягом наступних років, буде створювати додатковий тиск на українську владу, в першу чергу завдаючи удару по найбільш болісному місцю — по казні, а така мотивація може значно прискорити питання зняття мораторію на землю.

Додати коментар