Блог

Нова угода між банками і ДФС – небезпечно або марно?

Продовжуючи тематику взаємодії бізнесу і перевіряючих державних органів, ми вирішили розглянути «новий пірует» з боку ДФС. Суть його полягає в наступному. На початку серпня, в.о. заступника голови ДФС Євген Бамбізов спричинив помітний суспільний резонанс своєю заявою. Виявляється, наші підприємці, які відкрили ФОП, мають змогу не повністю платити податки, від чого явно програють представники ДФС.

Ми спробуємо коротко переказати що ж так сильно схвилювало ДФС, що було зроблено з цього приводу, а також надамо коментар нашого адвоката щодо можливих наслідків цієї ситуації.

Отже, Євген Бамбізов на своїй сторінці в Facebook поділився невеликою статистикою. Згідно з його даними, в Україні зареєстровано близько 2 мільйонів ФОП, серед яких, лише половина має офіційні банківські рахунки для підприємницької діяльності. І, здавалося б, що все логічно. Законодавство не вимагає від ФОП обов’язкової наявності відкритого банківського рахунку. Та й НБУ нічого не має проти цього, дозволяючи ФОП використовувати в своїй діяльності готівку в рамках певних обмежень. І все б нічого, але «податки повинні платити всі».

Таким чином, ми маємо мільйон ФОП, дохід яких не підлягає об’єктивній оцінці, оскільки він складається з готівкового фінансового потоку, а також порожню державну скарбницю, що надає зайву мотивацію для роботи податківцям. Останнє, власне, і сталося. Фіскали вирішили публічно зізнатися в тому, що вони в курсі використання підприємцями своїх особистих банківських рахунків для ведення господарської діяльності. І тут вже з’явилися знайомі нам концепції «приховування доходів», «несплати податків» та інше.

Тому було вирішено посилити позиції щодо співпраці між ДФС і банківським сектором. Протягом місяця представники ДФС і банків намагалися створити нові алгоритми, схеми і шаблони комунікації між собою. В кінцевому підсумку, прийшло до того, що банки нібито погодилися видавати інформацію податківцям про своїх клієнтів. Конкретніше, йдеться про інформацію по всіх відкритих рахунках фізичних осіб, що мають зареєстрованого ФОП.

Анатолий Олегович Заднипряный

Адвокат АК «Борисенко і партнери» Анатолій Задніпряний люб’язно погодився прокоментувати дану ситуацію з точки зору закону.

«Поняття банківської таємниці прописується в статті 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність». В розумінні цього закону, банківську таємницю становить інформація про діяльність і фінансовий добробут клієнта, а також будь-яка інша інформація, яка стала відомою банку в процесі обслуговування такого клієнта. До цієї інформації, також, відносяться і дані про відкриті банківські рахунки клієнта, не дивлячись на те чи є клієнт фізичною особою, або юридичною.

На підставі статті 62 цього ж закону, банк зобов’язаний розкривати інформацію, яка становить банківську таємницю, в тому числі за письмовою вимогою органу, який відповідає за податкову політику держави, тобто за запитом ДФС. Однак в цій ситуації розкриттю підлягають тільки дані про кількість відкритих рахунків певної особи в банку, куди направляється запит.

А це значить, банк не зобов’язаний розкрити безпосередньо ДФС інформацію про стан або активи на тому чи іншому рахунку. До речі, варто згадати, що це положення внесене в текст закону ще в 2011 році.

Відверто кажучи, фіскальна служба може досить легко і оперативно отримати від двох найбільших банків будь-яку цікаву для неї інформацію. Правда, використовувати інформацію, для якої не передбачено законний спосіб її отримання, співробітники фіскальної служби скоріше за все не зможуть, оскільки будь-яка подібна ініціатива навряд чи буде сприйнята судом».

У мережі можна знайти масу інформації про те, що банківська таємниця в Україні доживає свої останні дні на тлі співпраці банків і ДФС. Однак, якщо покопатися в даному питанні трохи глибше, то можна прийти до висновку, що крім акту залучення суспільної уваги особливо нічого й не сталося. Як ми бачимо, в даній ситуації новий алгоритм взаємовідносин між банками і ДФС це старе і трохи призабуте положення закону.

Правда, якщо дивитися в довгостроковій перспективі, то ДФС все ж потроху починає відкривати завісу банківської таємниці, хоч поки тільки і на словах. Адже, якщо поди

витися на цю ситуацію з юридичної точки зору, то поки що змін в законодавстві після вищезгаданої заяви не було і в найближчі місяці не передбачається. Та й якщо подумати з позиції здорового глузду, обробка інформації по рахунках мільйонів ФОП забере у ДФС трохи менше десятка років.

Тому, слід зазначити, що в житті ФОП особливого дискомфорту в найближчому майбутньому не з’явиться. Інформація про стан і активність особистих рахунків підприємців як і раніше захищена банківською таємницею. Але для вашого власного спокою, ми наполегливо рекомендуємо разом з відкриттям ФОП також відкривати і окремий банківський рахунок для ведення господарської діяльності, щоб не дати зайвий привід для інтересу співробітникам фіскальної служби. Крім цього, рекомендуємо вам не використовувати особисті рахунки для отримання будь-яких грошових коштів з призначенням платежу «за товар» або «за послугу», включаючи похідні призначення. Така міра необхідна для того, щоб не дати співробітникам банку привід інформувати ДФС про свої підозри у використанні особистого рахунку для господарської діяльності.

Втім, якщо у вас раптом виникне потреба в консультації грамотного фахівця з таких питань, не зволікайте звернутися до Адвокатської компанії «Борисенко і партнери».

Додати коментар