+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Під час карантину в бізнесі важливі порозуміння і взаємна підтримка

Керуючий партнер Адвокатської компанії «Борисенко і партнери» Владислав Борисенко дав інтерв’ю для Дніпровського міського сайту «gorod.dp.ua», в якому відповів на питання про юридичний бізнес сьогодні, про те, як підприємцям вижити під час карантину, і навіщо потрібна Borysenko & Partners Legal School.

– Владислав, розкажіть, як довго Ви в юриспруденції? Чому вибрали саме цю професію?

– В юриспруденції я вже близько 15 років. Причому юридичну освіту я отримував паралельно з політологічною. Політологія мені також була цікава, але це більшою мірою теоретична дисципліна, якщо, звичайно, не брати до уваги виборчих технологій. Юридична практика має більш прикладний характер. Крім того, в юриспруденції дуже важливо мати добре розвинене логічне мислення, а це завжди було для мене ближчим.  Тому вибір був для мене очевидний.

– На яких напрямках в юриспруденції Ви спеціалізуєтесь?

– Приблизно 95% наших клієнтів – це бізнес. Ми спеціалізуємося на господарських, податкових, корпоративних спорах, операціях з нерухомістю та справах категорії white-collar crime, тобто на захист бізнесу в кримінальних провадженнях. Причому, у кожного з наших юристів є свій напрямок, в якому він працює як мінімум кілька років. Мене дуже засмучує, коли я бачу на стовпах оголошення «Послуги адвоката», з перерахуванням всіх існуючих в природі категорій справ, в яких такий адвокат нібито може допомогти. На жаль, зазвичай це брехня. Законодавство настільки неосяжне, а судова практика так швидко змінюється, що без чіткої спеціалізації справжнім професіоналом стати практично неможливо. Але і з вибором спеціалізації молодим юристам поспішати не потрібно. На мою думку, на старті кар’єри навпаки корисно попрацювати в різних галузях права та обрату ту, до якої лежить душа.

– У чому різниця і специфіка роботи між цими категоріями – бізнес і фізособи?

– Наша компанія працює, в першу чергу, з юридичними особами. Але у мене як у адвоката, звичайно, є і досвід роботи з фізичними особами. Різниця між цими двома категоріями клієнтів дуже істотна. По-перше, це абсолютно різні фінансові та організаційні моделі роботи для юридичної фірми, і поєднувати їх у рамках однієї структури може бути недоцільно. Крім того, справи за участю фізичних осіб зазвичай припускають велику емоційну залученість. Особливо це проявляється в сімейних спорах. Тут адвокату часто доводиться виступати ще і в ролі психотерапевта, а для цього потрібен певний склад характеру і психологічний ресурс, який є не у всіх. І важливо знати, що цей ресурс теж не нескінченний. Робота в таких справах багатьох адвокатів з часом приводить до професійного вигорання. Особисто у мене краще виходить працювати саме з бізнесом.

– Коли Ви створювали компанію Borysenko & Partners, відразу з’явилося бачення, якою вона буде? Які принципи і цінності закладали?

– Особисто я завжди дотримувався системного підходу, як в частині організації бізнес-процесів, так і в частині позиціонування на ринку. Ми обрали шлях розвиватися як системна юридична компанія і надавати клієнту цінність. Тобто, ми прагнемо не продати юридичні послуги, а допомогти в тому питанні, з яким до нас звернулися. Результативність – це одна з основних цінностей в нашій роботі. Ми в першу чергу виходимо з того, чи зможе клієнт отримати той результат, який йому необхідний. Але потрібно розуміти, що юриспруденція – це не математика. Тут 2 + 2 не завжди дорівнює чотирьом. Адже тлумаченням і практичним застосуванням законів займаються не машини, а живі люди, і дуже багато законодавчих норм можуть бути витлумачені двояко. Крім того, на жаль, чинники корупції і кумівства досі існують. Так само це ризик непередбачених обставин, як у випадку з коронавірусом. Але досвід дозволяє нам досить точно прогнозувати той чи інший результат у справі або проекті, розробляти стратегію, в тому числі з урахуванням можливих дій процесуальних опонентів за межами правового поля.

– Чи можете навести приклад зі своєї практики, коли Вам вдавалося захистити свого клієнта, коли в це мало хто вірив?

– Так, таких випадків досить багато. Наприклад, трохи більше місяця тому в судовому порядку вдалося скасувати наказ Державної фіскальної служби про призначення планової податкової перевірки. Юристи, які спеціалізуються на податковому праві, знають, що це зробити дуже складно. Також в практиці були «безнадійні» корпоративні спори, де в рамках одного спору в різних судах розглядалося більше десятка пов’язаних між собою справ, і всі ключові справи були виграні, що в підсумку призвело до загальної перемоги. Як приклад можна навести і кілька кримінальних справ, коли, завдяки професійній юридичній роботі і стійкості клієнта, останній не піддався на вимагання неправомірної вигоди з боку співробітників правоохоронних органів, і в підсумку кримінальне провадження щодо підприємств клієнта було закрите «на загальних підставах».

– У зв’язку з загальнонаціональним карантином, які актуальні запити від клієнтів до вас надходять найчастіше?

– Найбільш актуальні питання зараз пов’язані з орендною платою, оплатами за кредитними договорами, юридичним оформленням зупинки виробництва і трудових відносин в умовах карантину.

– Для багатьох підприємців в режимі карантину бізнес зазнає збитків, зриваються угоди, договору. Як бізнесменам мінімізувати втрати? Що Ви можете порекомендувати?

– Так, карантин дуже сильно вдарив по бізнесу, і це вже видно. Багато підприємств змушені скорочувати або зупиняти виробництво, заморожені більшість великих проектів. У поточній ситуації як юрист і бізнесмен я можу порекомендувати одне – думати про майбутнє і домовлятися, шукати компроміси. Зараз той час, коли дуже легко втратити партнерів, з якими роками формувалися відносини. Тут дуже важливим є усвідомлення того, що ми всі «в одному човні», і карантин рано чи пізно закінчиться. Потрібно уважно читати умови договорів і нормативно-правові акти, які зараз приймаються. При необхідності звертатися до юристів, але я б не рекомендував діяти виключно «з позиції сили». Наприклад, застосування тих самих форс-мажорних обставин – це палиця з двома кінцями, оскільки однією зі сторін вони дають можливість відстрочити оплату, а інший – розірвати договір у відповідь. Тому я раджу зважувати всі можливі варіанти до того, як почати діяти. Необхідно говорити з партнерами, банками і співробітниками, і шукати оптимальні рішення.

– Оренда приміщень – це дуже актуальне зараз питання для багатьох бізнесів. Співробітники на карантині, а офіс порожній. Як бути з орендною платою? І як взагалі офіційне введення надзвичайної ситуації можна використовувати для захисту своїх ресурсів?

– Важливо розуміти, що оголошений в країні режим надзвичайної ситуації не створює правових наслідків для роботи приватних компаній. У той же час, карантин, введений Кабміном, з недавніх пір включений до переліку форс-мажорних обставин, які унеможливлюють виконання передбачених договором зобов’язань. Сертифікати про дію таких обставин видає Торговельно-промислова палата України за заявою сторони договору. Але форс-мажор звільняє від відповідальності за неналежне виконання зобов’язань – тобто від сплати штрафів або пені за прострочення, а не від орендної плати. Разом з тим, частини 4, 6 статті 762 Цивільного кодексу України визначають право наймача вимагати зменшення орендної плати або звільнення від її сплати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість використання майна істотно зменшилася або таке використання стало неможливим. Ці норми були в Цивільному кодексі України завжди, і саме на них ми радили нашим клієнтам посилатися під час переговорів з орендодавцями. До речі, 2 квітня вступив в силу Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавирусної хвороби (COVID-19). Проект цього закону містив норму про те, що в разі встановлення карантину, для наймача, який зазнає обмежень в можливості використовувати майно за призначенням, розмір плати за користування нерухомим майном не може бути вище сумарного обсягу витрат на утримання такого майна – наприклад вартості комунальних послуг і сум податку на нерухомість. Але прийнята редакція містить лише відсилання до частину 6 статті 762 Цивільного кодексу України і передбачає, що орендар може бути звільнений від сплати оренди в період епідемії. Але так було і раніше. Таким чином, новий закон принципово нічого не змінює.

– У Вас є ще освітній проект «Borysenko & Partners Legal School». Розкажіть, будь ласка, про нього.

– Так, проект Borysenko & Partners Legal School проводиться вже другий рік. І він по-своєму унікальний, оскільки в Україні юридичні школи в подібному форматі можна порахувати на пальцях однієї руки. В цьому році, як і в минулому, реєстрація в проекті була закрита достроково у зв’язку з великим інтересом до нього і обмеженою кількістю місць. Але карантин і тут вніс свої корективи, і ми поки змушені перенести заняття на невизначений термін. Не хочеться проводити школу в режимі онлайн, оскільки це не замінить живого спілкування. Як прийшла ідея? Я довгий час із задоволенням працюю з молодими юристами та бачу, що практично всі вони на старті роблять одні й ті ж помилки. Університет дає базу, але практично не вчить реальній юридичній роботі. Більшість молодих фахівців після закінчення юридичних факультетів банально не знають, як правильно підписати конверт і відправити лист з претензією. А з цього і починається робота юриста. Або, наприклад, не мають уявлення, як працювати з проектом договору, тому що в вузах цьому не вчать. Образно кажучи, в університетах студентам розповідають, як виглядає автомобіль, як він влаштований, але абсолютно не показують, як завести двигун і поїхати на ньому так, щоб сходу не потрапити в аварію. В нашій школі ми якраз вчимо застосовувати знання на практиці і не допускати «дитячих» помилок.

– Сучасний юрист, який він? Як тримати планку і завжди залишатися на вищому рівні?

– У наш час юристи стикаються з тими ж викликами, що і представники інших професій розумової праці. Зараз вже немає проблеми дефіциту інформації, яка була ще 20 років тому. Коли я починав кар’єру, одним з перших моїх завдань в якості помічника юриста була «актуалізація кодексів», тобто буквальне вклеювання до кодексів нових редакцій статей. А щоб отримати доступ до рішень судів з певного питання, потрібно було купувати збірники судової практики або йти в бібліотеку. Сьогодні такої проблеми не існує, оскільки всю необхідну для роботи інформацію можна отримати в інтернеті. Але з’явилася інша проблема – постійні зміни в законодавстві, а також в позиціях судів по одним і тим же питанням. У нашій практиці вже неодноразово були випадки, коли на стадії узгодження проекту з клієнтом ми виходили з певних положень нормативних актів, а коли приступали до його реалізації, вони змінювалися на абсолютно неприйнятні. Такі сучасні реалії. І для того, щоб просто залишатися на рівні, необхідно все життя вчитися і відстежувати всі зміни. Це можна робити як самостійно, так і відвідуючи різні тренінги, семінари, приймаючи участь в вебінарах. Зараз їх проводиться достатня кількість. Ну і, звичайно, не забувати про свою спеціалізацію і вдосконалюватися в першу чергу в цих питаннях.

– Який Ваш особистий рецепт зберігати тонус і душевну рівновагу в нинішніх реаліях? Як не піддатися загальній паніці?

– Ми живемо у складний час. Кілька економічних криз, війна, тепер карантин. Мені здається, найголовніше – це прийняти ту обставину, що світ постійно змінюється і ні в чому не можна бути впевненим наперед. В таких ситуаціях я намагаюся дотримуватися порад Стівена Кові. Він ділить весь навколишній світ на «коло турбот» і «коло впливу». Коло турбот – це весь той інформаційний шум, який нас оточує. Коло впливу знаходиться всередині кола турбот, і воно значно менше. Це ті обставини, які ми реально можемо змінити. Наприклад, ніхто з нас не може самостійно зупинити поширення коронавирусу, але кожен може обмежити свої контакти, регулярно мити руки і носити маску в громадських місцях. Так можна мінімізувати ризик зараження для себе особисто, і тим самим зменшити поширення пандемії. І це знаходиться в нашому колі впливу. Є відома молитва «Господи! Дай мені сили змінити в моєму житті те, що я можу змінити, дай мужність і душевний спокій прийняти те, що змінити не в моїй владі, і дай мені мудрість відрізнити одне від іншого ». Не можу похвалитися, що завжди виходить, але цьому правилу я намагаюся слідувати в складних ситуаціях.

Додати коментар