Блог

Погана новина для ваших боржників

У травні-червні цього року адвокати АК «Борисенко і партнери» виграли кілька судових справ, в яких крім основної суми боргу та штрафних санкцій, з боржників були стягнуті ще й витрати клієнтів на послуги нашої компанії.

Про те як бізнесу в Україні можна судитися безкоштовно розповідає керуючий партнер компанії Владислав Борисенко:

У 2017 році в процесуальне законодавство України були внесені кардинальні зміни. Істотно змінився в ньому і підхід до відшкодування витрат на правову допомогу. Але до появи достатньої кількості судових рішень важко було передбачити як суди будуть застосовувати нові норми. Зараз ми вже можемо зробити певні висновки.

Слід зазначити, що до реформи також була можливість відшкодовувати витрати клієнтів, пов’язані з веденням судової справи, за рахунок сторони, що програла, але з цим виникали проблеми. По-перше, в цивільному та адміністративному судочинстві законом були встановлені прямі обмеження в частині максимальних розмірів сум, які відшкодовуються. Тому отримати компенсацію в повному обсязі зазвичай не виходило. По-друге, суди часто оцінювали справедливість гонорару «на око» або навіть виходячи з розміру середньої зарплати юриста по Україні за даними Держстату. Як на мене, це те ж саме, як говорити, що вартість страв у ресторанах повинна бути не вище оптової вартості продуктів, з яких вони виготовлені. Такий підхід дуже далекий від ринкового і не відображає реального стану справ в сфері юридичних послуг.

В результаті викладення процесуальних кодексів в новій редакції обмеження по максимальній сумі витрат було скасовано. І хоча вимогу відповідності витрат на послуги адвоката складності справи та ціні позову тепер закріплено в законі, але змінився сам підхід до цього питання. Обґрунтованість гонорару адвоката тепер повинна доводити не сторона, яка пред’являє його до стягнення, а навпаки, протилежна сторона повинна доводити, що він завищений. І на мій погляд це справедливо. Держава повинна стимулювати сумлінну поведінку громадян і підприємств в частині виконання зобов’язань і ускладнювати життя «порушників», а не навпаки.

Юридичні особи все ще досить рідко користуються можливістю «судитися за рахунок опонента». До цього не завжди готові і самі адвокати, оскільки в такому випадку їм необхідно офіційно показувати розмір гонорару і в повному обсязі сплачувати податки. Наша компанія діє в організаційно-правовій формі адвокатського об’єднання, у нас є банківські рахунки, ми декларуємо і платимо податки, тому такої проблеми для нас не існує.

Говорячи про рішення господарських судів, про які згадується в підзаголовку цієї публікації, то в одній зі справ нам вдалося стягнути на користь клієнта 23,5 тисячі гривень, в іншій – майже 25 тисяч гривень витрат на юридичну допомогу, що відповідає реальній вартості наших послуг по цих справах. Особливо обнадіює те, що в одному випадку мова йде про стягнення грошових коштів з дуже великого державного підприємства, а в іншому – взагалі безпосередньо з державного бюджету (фрагменти рішень наведені нижче). Це говорить про те, що у випадку зі «звичайними» боржниками позиція судів повинна бути не менш принциповою.

Поки це рішення судів першої інстанції і, звичайно, буде важливо і цікаво побачити думку вищих судів у цих справах, але загальна тенденція дає надію.

Додати коментар