+38 (066) 973 20 12
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Повістка із зазначенням неправильної адреси учасника судового провадження не є належним повідомленням

Повістка не може бути належним повідомленням, якщо в ній вказано неправильну адресу одержувача. Такий висновок зроблено Верховним Судом в постанові від 8 листопада 2018 року по справі №712/2689/17. В даній публікації правову позицію Верховного Суду коментує юрист АК “Борисенко і партнери” Микола Давидов.

Згідно з нормами кримінально-процесуального законодавства, повістка про виклик або ж інше повідомлення повинно бути вручене учаснику провадження не пізніше, ніж за 3 дні до дня, коли він зобов’язаний з’явитися за викликом.

Один з обов’язкових елементів повістки — адреса її одержувача. Відповідно, якщо в повістці адреса вказана неправильно, то такий документ не може вважатися належним повідомленням про виклик.

Як зазначено в постанові Верховного Суду, повістки про виклик учасника судового провадження в місцевий суд по даній справі не можуть вважатися належними повідомленнями про дату і час проведення судових засідань, так як в них вказано іншу адресу одержувача. Крім того, в матеріалах провадження відсутні будь-які дані, які б підтверджували факт вручення повістки учаснику справи або ж ознайомлення учасника з її змістом.

Коментар юриста АК «Борисенко і партнери» Миколи Давидова:

В принципі, в цій постанові Верховного Суду немає нічого дивного.

Дійсно, згідно зі статтею 137 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, в повістці обов’язково повинні бути вказані дані про адресу її одержувача, і в разі відсутності таких даних, або ж якщо в повістці вказані невірні дані про адресу, така повістка вважається оформленою неналежним чином.

У нашій практиці випадки неналежного оформлення повісток, особливо тих, які виписують слідчі і прокурори на стадії досудового розслідування, зустрічаються досить часто. Однак незважаючи на те, що така повістка не відповідає вимогам закону, ми не рекомендуємо її просто ігнорувати. Справа в тому, що неявка за повісткою — це підстава для прийняття більш жорстких заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема, приводу. Дозвіл на привід дає слідчий суддя, але аналізуючи надані слідчим документи, він може просто не помітити помилку в повістці, ту саму неправильно вказану адресу. А привід — це в будь-якому випадку неприємна і, навіть можна сказати, досить небезпечна процедура.

Тому в разі отримання повістки, яка не відповідає вимогам закону (нагадую, що такі вимоги викладені в статті 137 КПК України) про виклик на допит або інші слідчі дії, ми рекомендуємо письмово повідомити про це особу, яка направила повістку. Обов’язку з’явитися за такою повісткою у вас немає. У випадку з неправильною адресою краще, щоб повідомлення надіслала людина, яка проживає за адресою, на яку прийшла повістка, а не ви. Однак в будь-якому випадку, якщо вам вручили повістку, в тому числі про виклик вас як свідка, незалежно від правильності її оформлення ми рекомендуємо відразу звернутися за консультацією до юриста, оскільки неправильні дії можуть мати серйозні наслідки.

Додати коментар