+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Що потрібно робити під час обшуку в офісі

З огляду на те, що наша попередня публікація, яка, нагадаємо, стосувалася проведення семінарів з підготовки підприємства до обшуків, викликала помітний інтерес з боку читачів, ми вирішили приділити тематиці обшуків трохи більше уваги. Ми провели невелике інтернет-дослідження щоб знайти інформацію, яка буде зрозуміла не стільки юристам, скільки звичайним співробітникам підприємства, про те, як слід і не слід поводитися під час обшуку. Результати нас, чесно кажучи, занепокоїли. Про обшуки в більшості пишуть юристи на юридичних інтернет-порталах і виключно для юристів, використовуючи суто юридичну мову для опису юридичної послуги. Тобто, теорія, теорія, теорія, о Боже, самостійний коментар автора, теорія, теорія … От десь такий вигляд мають більшість статей про обшуки.

Адвокатська компанія «Борисенко і партнери» спочатку поставила собі за мету відійти від формату «надання юридичних послуг». Ми глибоко впевнені в тому, що така концепція вже себе давно вичерпала і причин тому кілька. Найголовніша, це, звичайно, те, що якість наданої юридичної послуги може оцінити виключно юрист. Середньостатистичного підприємця ж, в свою чергу, цікавить придбання тільки того, що він в змозі так чи інакше оцінити. Звідси виходить непорозуміння і певна недовіра з боку бізнесу до представників юридичної професії.

Ми вирішили опублікувати і надати вільний доступ до нашого авторського матеріалу, який ми розробляли ексклюзивно для відвідувачів наших тренінгів. Не бійтеся, ми не будемо, та, якщо чесно, і не хочемо, вимагати свій гонорар за переписування і переказування Кримінального процесуального кодексу. Наш матеріал не для того, щоб зробити з читача бібліотеку кримінально-процесуальних норм з порожніми кишенями і повним нерозумінням інформації. Наше завдання перевести юридичну мову на звичайно-людську і пояснити те, що написано «між рядків».

Хочете дізнатися де ж тут підступ? А його немає. Винагорода за наші старання в підготовці матеріалу буде виражатися аж ніяк не в грошах, вона полягатиме в користі матеріалу для вас. Тому без додаткових прелюдій, давайте все-таки дізнаємося як правильно діяти при обшуку на підприємстві!

Почнемо, мабуть, з простих рекомендацій, які допоможуть пережити обшук настільки безболісно, ​​наскільки це можливо.

1. Зберігайте спокій.

Якщо ви будете діяти у відповідності з викладеними нижче рекомендаціями, то все буде в порядку.

Співробітники правоохоронних органів повинні ввійти і пред’явити документи, що посвідчують їх особу.

У разі, якщо прибульці не пред’явили документи, негайно викликайте поліцію і телефонуйте на гарячу лінію прокуратури і тих органів, співробітниками яких представляються «гості» (відповідні номери телефонів повинні бути на видному місці у секретаря або іншої відповідальної особи).

Якщо невідомі ще не потрапили всередину приміщення – ви маєте беззастережне право не впустити їх.

2. Вимагайте не починати обшук до прибуття вашого адвоката.

Відразу після того, як «гості» пред’являть свої документи, в присутності свідків заявіть (краще, щоб це зробив керівник), що у вас є адвокат, і ви вимагаєте не починати обшук до його прибуття.

Надайте слідчому письмове клопотання про залучення адвоката до участі в обшуку.

Згідно зі змінами, внесеними до законодавства України в листопаді 2017 року, адвокат повинен бути допущений на обшук на будь-якій його стадії.

Також, відповідно до чинного законодавства, обов’язковою є відеофіксація обшуку.

Відеофіксацію повинен забезпечити слідчий. Якщо він цього не зробить – обшук буде вважатися незаконним, а всі речі і документи, вилучені під час обшуку, повинні бути повернуті їх власникам.

Слідчий не має права вносити в протокол обшуку і використовувати в якості доказів ті обставини, які не зафіксовано на відеозаписі.

Ми рекомендуємо додатково встановити в офісі камери відеоспостереження з передачею даних на віддалений сервер і табличку з інформацією про те, що в приміщенні ведеться відеоспостереження (така табличка в разі відеозйомки – вимога закону). Як стримуючий чинник також непогано працює одна лише табличка без реальних відеокамер, про відсутність яких «гостям» повідомляти не слід. Відеозапис з камер спостереження співробітникам оперативно-слідчої групи показувати або віддавати ні в якому разі не можна.

3. Мовчіть, особливо якщо вас не питають.

Базіка – знахідка для шпигуна. Якщо ви будете відповідати на питання, то самі не помітите, як з вас витягнуть всю необхідну інформацію. Єдиний вихід – мовчати. Як це зробити – читайте далі.

4. Запам’ятайте! Ви НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНІ і НЕ ПОВИННІ відповідати на всі питання «гостей». Робіть це тільки з дозволу адвоката або керівника.

Назвіть ваше ім’я і прізвище (якщо запитають), якщо запитають – пред’явіть документ, що засвідчує особу (якщо він у вас з собою). На всі інші питання у вас має бути відповідь – «Вручайте мені повістку на допит. Я відповім на всі ваші запитання на допиті. Зараз я відмовляюся відповідати на будь-які питання на підставі ст. 63 Конституції України». Завчасно вивчіть цю фразу напам’ять і повторіть вголос 10 разів. Запам’ятайте, що повістка на допит вручається за 3 дні до допиту. Вас не мають права допитати тут і зараз!

Не бійтеся вимовити ці слова. Закон повністю на вашому боці, ваші дії не призведуть до жодних негативних наслідків для вас. А ось відповіді на питання – можуть.

 

Вам не обов’язково вимовляти цю фразу різким тоном. Можете сказати її з посмішкою або пом’якшити: «Я розумію, що це ваша робота, але і ви зрозумійте мене. Я не юрист і не знаю, як будуть використані потім мої відповіді. Тим більше, я повинен зберігати комерційну таємницю. Я знаю, що без адвоката маю право нічого не говорити. Вибачте, я більше нічого не скажу».

Якщо вас намагаються «розхитати» ( «Я ж вас не допитую, а просто уточнюю, щоб прискорити процес»; «А навіщо вам адвокат? Ви що, злочинець?»; «А ви взагалі знаєте, про що говорить стаття 63 Конституції?»; «Вам що, є що приховувати?»; «Так ми ж просто хочемо поговорити …»; «Тоді ми зараз поїдемо на допит!»; «Стаття 63 Конституції тут не застосовується, тому що я не питаю про ваше особисте життя» і т.д.) – зберігайте твердість і стійте на своєму.

Обшук – це не співбесіда! Перед слідчим ви можете, а іноді і повинні виглядати некомпетентно, в тому числі не пам’ятати якихось обставин або деталей, не знати де знаходяться документи і т.д., а головне, нікому нічого не повідомляти без дозволу адвоката.

В крайньому разі, просто замовкніть і «заглибтесь у себе», буквально вдаючи німого, і взагалі ніяк не відповідайте на питання. Це цілком нормальна реакція в стресових ситуаціях.

Без дозволу вашого керівника або адвоката ви не повинні відповідати ні на які питання, в тому числі:

 • На якому підприємстві ви працюєте?
 • Яка у вас посада?
 • Чий це комп’ютер?
 • Що це за документ?
 • Що це за гроші?
 • і т.д.

Потренуйтеся! Це дуже важливо!

5. Миттєво вийдіть з усіх облікових записів (електронна пошта, хмарні сервіси, бази даних) при першому сигналі і забудьте всі паролі.

Запам’ятайте! ВИ НЕ ЗНАЄТЕ ніяких паролів або від хвилювання ЗАБУЛИ їх. На питання «Хто знає?» ви відповідаєте: «Вручайте мені повістку на допит. Я відповім на всі ваші запитання на допиті. Зараз я відмовляюся відповідати на будь-які питання на підставі ст. 63 Конституції України».

6. Не дозволяйте силовикам вільно розгулювати по офісу.

Уважно стежте за кожним співробітником правоохоронних органів. Заздалегідь визначтеся, хто із співробітників вашої компанії за ким стежить. Якщо побачите, що з офісу намагаються щось непомітно взяти або підкинути – відразу привертайте увагу оточуючих.

7. Якщо вас намагаються опитати або допитати – скажіть тільки одну фразу, зазначену в пункті 4.

На всі спроби поговорити з вами «під протокол» або «без протоколу» у вас повинен бути одна відповідь: «Вручайте мені повістку на допит. Я відповім на всі ваші запитання на допиті. Зараз я відмовляюся відповідати на будь-які питання на підставі ст. 63 Конституції України».

Не бійтеся, якщо вам «пригрозять» викликом на допит. Контрольований адвокатом допит – це безпечно, на відміну від відповідей без адвоката в ході обшуку.

8. Нічого не підписуйте без адвоката.

Якщо вам пропонують щось підписати – скажіть, що не будете цього робити без адвоката, тому що ви не юрист і не розумієте значення цього документа і можливі його наслідки особисто для вас. Ставити свій підпис рекомендуємо тільки в таких документах:

 • в ухвалі суду про надання права на обшук – виключно при врученні вам її копії;
 • в протоколі обшуку після його завершення (до цього потрібно уважно вичитати протокол, звірити перелік вилученого майна і вписати ваші зауваження).

9. Потурбуйтеся про те, щоб не допустити огляду особистих речей (портфель, сумочка, телефон).

Для цього скажіть, що це – ваші особисті речі, і ви забороняєте їх оглядати. Заздалегідь покладіть телефон собі в кишеню. Якщо так зроблять все співробітники підприємства, то це серйозно ускладнить роботу «гостей».

Пам’ятайте, що оглядати особисті речі або обшукувати людину може тільки особа тієї ж статі. Якщо ця вимога закону не дотримана – напишіть про це в протоколі обшуку.

10. Якщо силовики знайшли ваші особисті гроші і намагаються їх вилучити – голосно і впевнено зверніть увагу понятих та інших учасників обшуку, що вилучаються ваші ОСОБИСТІ гроші і напишіть про це в протоколі обшуку.

Закон не забороняє тримати вашу готівку на робочому місці. Невеликі суми (в межах 10 000 грн.), швидше за все, не зацікавлять правоохоронців, якщо ви твердо заявите, що це ваші особисті гроші.

11. Простежте, щоб всі вилучені документи, речі, гроші були описані в протоколі обшуку.

Вимагайте, щоб описувався кожен окремий документ (його назва, номер, дата) і предмет (мобільний телефон iPhone X, чорного кольору, серійний номер AS847639303). При вилученні системних блоків переписуйте всі комплектуючі з серійними номерами (процесор, материнська плата, жорсткий диск і т.д.). Інакше є ймовірність, що вам не вдасться повернути вилучені речі і документи в повному обсязі, і нічого довести ви не зможете.

Не бійтеся ваших «гостей», мовчіть і дотримуйтесь цих правил. Тоді все пройде без наслідків для компанії та особисто для вас. Ми розуміємо, що через нестачу досвіду в спілкуванні з співробітниками правоохоронних органів використовувати ці поради по початку буде трохи важкувато. Щоб продемонструвати використання наших порад ми також підготували для вас приклади найбільш поширених діалогів, які можуть відбуватися під час обшуку між «гостями» і «господарями».

 

Приклад 1.

– Чиє це робоче місце?!

– Я із задоволенням відповім на всі ваші запитання на допиті і в присутності адвоката, якщо ви залишите мені повістку. Зараз я маю повне право не відповідати на ваші питання. Я буду з вами говорити тільки після того, як поспілкуюся з адвокатом.

– До чого тут адвокат?! Так це ваше робоче місце?!

– Я вже все сказала. Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

Приклад 2.

– Що це за записи?

– Я готовий (-а) відповісти на ваші запитання на допиті в установленому законом порядку. Згідно із законом у мене немає обов’язку відповідати на питання під час обшуку. І в принципі я буду з вами говорити тільки після того, як поспілкуюся з адвокатом.

– Навіщо вам адвокат? Це «чорна» бухгалтерія?

– Я вже все сказала. Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

– Хто головний бухгалтер підприємства?

– Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

Увага! Вас захищає ст. 63 Конституції України. Вас не мають права змусити говорити, якщо ви цього не хочете. Це неможливо навіть фізично, так як тільки ви володієте своєю мовою. Тортури до вас застосовувати не будуть.

Приклад 3.

– Олена Олександрівна, нам зараз потрібно вас допитати щодо вашої роботи в компанії. Відразу кажу, що стаття 63 Конституції України тут не застосовується, так як я буду задавати питання, які стосуються вашої роботи, а не особисто вас.

– Адвокат мені пояснив, що на підставі статті 63 Конституції України я маю право не відповідати на питання, що стосуються моєї роботи. Я буду з вами говорити тільки після того, як поспілкуюся з адвокатом. Згідно із законом ви повинні вручити мені повістку за три дні до допиту.

– У вас є особистий адвокат? Ваш адвокат нічого не розуміє!

– Я вже все сказала. Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

– Так ми хочемо вас опитати, а не допитати! Це різні речі.

– Я вже все сказала. Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

Увага! Згідно із законодавством України, повістку на допит вам повинні вручити не пізніше, ніж за 3 календарних дні до допиту. Це потрібно для того, щоб ви змогли підготуватися і знайти адвоката. Опитування ж, на відміну від допиту, взагалі може проводитися тільки з вашої згоди. Не важливо, допит це або опитування – ваша задача нічого не говорити до спілкування з адвокатом.

Приклад 4.

– Увімкніть комп’ютер.

– Увімкніть самі, а то я ще що-небудь зламаю.

– Це ваш комп’ютер?

– Я відповім на всі ваші запитання на допиті. Я буду з вами говорити тільки після того, як поспілкуюся з адвокатом.

– Чий це комп’ютер?

– (мовчання)

– Ви знаєте пароль?

– Ні.

– Хто знає? Де ваш айтішник?

– Запрошуйте на допит в установленому законом порядку.

– Тоді ми вилучимо всі комп’ютери. Навіщо ви все ускладнюєте?

– Я вже все сказала. Вибачте, більше я спілкуватися з вами не буду.

Увага! У силовиків дійсно є повноваження вилучити комп’ютери, жорсткі диски, флешки. Не допустити цього або повернути техніку назад – це робота адвокатів.

Приклад 5.

– Підпишіть, будь ласка, тут.

– Без адвоката я нічого підписувати не буду.

– Чому?

– Я не знаю, що це за документ і які будуть наслідки.

– Я вам поясню. Це протокол огляду, тут для вас немає абсолютно нічого страшного.

– Я вже все сказала. Я нічого підписувати не буду.

– Ви розумієте, що ви дуже ускладнюєте ситуацію?! Ви хочете, щоб ми всі тут ночували?!

– Я НІЧОГО ПІДПИСУВАТИ НЕ БУДУ!

Увага! Ви дійсно маєте право нічого не підписувати до спілкування з адвокатом. Максимум, що може зробити слідчий в цій ситуації – скласти акт про те, що ви відмовилися від підписання документа. Ніяких негативних наслідків для вас цей акт не несе.

Приклад 6.

– Що це за гроші?

– Це мої особисті гроші. Заначка від дружини (чоловіка).

– Чим ви це доведете?

– Я нічого доводити не повинен (- не повинна). ЦЕ МОЇ ГРОШІ! ВІДДАЙТЕ МЕНІ ЇХ!

– Ми їх вилучаємо.

– Тоді я вимагаю, щоб ви занесли в протокол обшуку номери купюр! Я це проконтролюю!

– Як скажете. Якщо це ваші гроші, то це ваше робоче місце?

– Я більше нічого говорити не буду!

Увага! Якщо гроші все-таки вилучать, не переймайтеся. Їх можна буде повернути в судовому порядку. Головне, щоб вони були описані в протоколі обшуку.

Приклад 7.

– Це ваша сумочка?

– Так, моя.

– Значить це ваше робоче місце?

– На це питання я відповідати не буду.

– Покажіть, що в сумочці.

– Я нічого не буду вам показувати! Там тільки мої особисті речі!

– Тоді я сам огляну.

– Негайно віддайте! Ви чоловік і взагалі не маєте права оглядати мою сумочку! Я напишу про це в протоколі обшуку! НЕГАЙНО ВІДДАЙТЕ!

Увага! Якщо сумочку все-таки оглянуть, нічого страшного. Головне, щоб «гості» відчули груповий опір і згуртованість співробітників компанії.

Приклад 8.

– Олено Олександрівно, оскільки ви не хочете по-доброму дати нам зараз свідчення, вам потрібно поїхати зараз з нами на допит.

– ЦЕ НЕМОЖЛИВО!

– Чому?

– Повістка повинна бути вручена за 3 дні до допиту. І ви повинні забезпечити присутність мого адвоката.

– Ми надамо вам адвоката.

– У мене є свій адвокат, якому я довіряю.

– У вас що є договір з адвокатом? Покажіть.

– Я нікуди не поїду. Ви перевищуєте свої повноваження, тому ми будемо змушені викликати поліцію.

– Тоді я випишу вам повістку.

– Добре, тільки допит має відбутися не раніше, ніж через три дні. Ви ж це знаєте. Вкажіть в повістці правильну дату, я це перевірю.

– Добре.

Увага! Якщо вам вручили повістку на допит – це не страшно. Адвокат допоможе вам до нього підготуватися і буде присутній на самому допиті. На допиті ні вам, ні вашій родині нічого не загрожує!

Тепер, коли ми з вами вже в курсі того, як наші «гості» будуть себе вести і як спілкуватися, давайте подивимося «подарунки», з якими вони, як правило, приходять. Адже некрасиво приходити в гості з порожніми руками, згодні?

Отже, перший подарунок, який наші «гості» за законом зобов’язані нам надати – це ухвала суду, яка дає право на проведення обшуку. Це вкрай важливий документ, який відразу ж необхідно вивчити. Відповідно до закону, ухвала на проведення обшуку має виглядати приблизно наступним чином: * *

                        

 

*

*При складанні документа були використані вигадані імена, назви, адреси, комбінації цифр та ін. Будь-які збіги абсолютно випадкові.

Не будемо зачитувати вам лекцію щодо структури та необхідних елементів такого роду ухвал. Давайте відразу звернемо увагу на найголовніше. Для вашої зручності ми обвели те, про що піде мова далі, червоними рамками.

В першу чергу, ми завжди дивимося на дату винесення ухвали, яка знаходиться у верхньому лівому кутку на найпершій сторінці документа. Необхідно розуміти, що ухвала на проведення обшуку має бути реалізована протягом 30 днів з моменту її винесення. Будь-які спроби провести «обшук» після закінчення зазначених 30 днів вважаються незаконними, а тому при отриманні «простроченої» ухвали, співробітники підприємства мають повне право відправити «гостей» туди, звідки вони прибули.

Далі, ми бачимо ПІБ, а також посади співробітників правоохоронних органів, які заявили про своє бажання провести обшук.

Наступне, що ми повинні розуміти, це те, що обшук може проводитися виключно в рамках кримінального провадження, яке вноситься до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань. Номер кримінального провадження ми також виділили.

Звертаємо, також, увагу, що в ухвалі повинна вказуватися особа, яка обшукується, а також адреса, де має пройти цей «захід». Пам’ятаємо, що будь-яка помилка у назві компанії, в приміщенні якої планується проведення обшуку – підстава для відмови в «прийомі гостей» із аргументом “Обшук нашої компанії незаконний, тому що ми не ПП «Ромашка», а ТОВ «Ромашка», або «Ми знаходимося не на вулиці Шевченка, а на проспекті Шевченка».

Далі, ми дивимося на текст, після слова «ухвалив». Це так звана резолютивна частина ухвали. У ній повинно бути зазначено, що обшук певного суб’єкта за певною адресою дозволяється, а також, що саме шукають – певні речі, документи, гроші.

Обов’язковим атрибутом ухвали є «мокра» синя печатка суду з підписом судді, який дозволив провести обшук.

Ось, в принципі, головні моменти, на які слід звернути увагу на початку проведення обшуку. Не забуваємо, що нам за законом повинні надати копію вищезазначеної ухвали. Не треба боятися її вимагати, оскільки її відсутність у вас значно ускладнить повернення вилучених під час обшуку речей.

Наступний «подарунок», яким нас зобов’язані порадувати «гості» після обшуку, сам протокол обшуку. Виглядає він наступним чином:

*                                                                                                                       *

*

*При складанні документа були використані вигадані імена, назви, адреси, комбінації цифр та ін. Будь-які збіги абсолютно випадкові.

На особливу увагу в протоколі обшуку заслуговують 3 поля:

 • що було виявлено в ході обшуку (червоне);
 • що було зроблено відносно до виявлених речей (червоне);
 • пропозиції та зауваження учасників обшуку (синє).

Дуже важливо максимально детально описати виявлені співробітниками правоохоронних органів речі. Чим детальніше їх опис, тим простіше потім буде адвокату повернути вилучене. Зверніть увагу, що в нашому протоколі неправильно описана вилучена комп’ютерна техніка, а саме – не описано вміст системних блоків: материнська плата, процесор, оперативна пам’ять і т.д.

Відносно пропозицій і зауважень потрібно підкреслити, що це поле є найважливішим інструментом для захисту компанії від незаконних дій слідчих та інших осіб, які проводили обшук. Головне завдання приймаючої обшук сторони – намагатися внести максимальну кількість зауважень до протоколу, даючи тим самим більше простору для майбутніх «маневрів» своєму адвокату. Найчастіше, відведеного в протоколі місця явно недостатньо для викладення всіх зауважень, тому в нашому випадку ми надаємо повний список наших зауважень на окремому аркуші і вручаємо слідчому під розпис, про що, зрозуміло, вказуємо в тексті протоколу. Копію аркушу з зауваженнями з підписом слідчого про отримання оригіналу обов’язково необхідно зберегти. Також, не забуваємо забрати свій екземпляр протоколу обшуку.

Отже, давайте підведемо підсумки. Процедура обшуку, безумовно, не з приємних, оскільки займає значну кількість часу і сил. З нашого досвіду зазначимо, що в середньому обшук на невеликому підприємстві триває від 6 до 8 годин. Однак, як ви, напевно, вже помітили, в обшуку немає нічого страшного і боятися його точно не варто. Особливо коли ви до нього готові і знаєте чого очікувати від своїх «гостей». В іншому, якщо вам здається, що цієї інформації буде недостатньо або, раптом, у вас виникли додаткові питання, то вам є до кого звернутися!

Фахівці з захисту бізнесу Адвокатської компанії «Борисенко і партнери» з задоволенням дадуть відповідь на всі ваші питання і, якщо є необхідність, проведуть тренінг для співробітників вашої компанії. Довіривши свою підготовку нам, ви будете впевнені в тому, що наслідки обшуку для вашого бізнесу будуть мінімальні, а робота швидко повернеться в потрібне русло. Крім цього, ми негайно направимо нашого адвоката для захисту інтересів вашого підприємства під час обшуку. Пам’ятайте, наша мета – ваш успіх!

Додати коментар