+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Статут ТОВ по-новому: перемога мінімалізму

Продовжуючи серію статей про новий закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», ми вирішили звернути увагу наших клієнтів на ще один нюанс, який приніс українському бізнесу новий закон. Цього разу ми з вами поговоримо про вимоги до положень статутних документів ТОВ, а саме про те, як же повинен виглядати статут ТОВ відповідно до нового закону.

Для того, щоб до кінця розуміти всю картину, давайте подивимося на початкові вимоги закону «Про господарські товариства» до статуту ТОВ. Положення старого закону зобов’язували вносити в статут компанії наступні дані:

 • назву компанії;
 • форму компанії;
 • мету діяльності компанії;
 • розмір і процедуру формування основного фонду (капіталу) компанії;
 • осіб, які є засновниками або ж учасниками товариства із зазначенням всієї інформації про них, напр. паспортні дані, місце реєстрації, ІПН та ін.;
 • розмір частки кожного конкретного учасника компанії в капіталі компанії;
 • процедуру здійснення учасником внеску в капітал компанії, з встановленням вимог до самого внеску (розмір, спосіб визначення його вартості і т.д.);
 • спосіб зміни співвідношення часток учасників в капіталі компанії;
 • способи розподілу доходів і збитків компанії;
 • процедуру формування резервного капіталу компанії;
 • склад органів компанії, а також їх компетенцію і процедуру прийняття цими органами рішень;
 • процедуру проставлення підписів в статутному документі;
 • процедуру зміни положень статутного документа;
 • процедуру припинення компанії.

Як ми бачимо, старий закон регулював практично кожен аспект діяльності як самої компанії, так і всіх діючих в ній осіб. Тепер, давайте порівняємо вищевказані вимоги, з тими, які містяться в новому законі.

Отже, новий закон від нас вимагає вказати:

 • повну і, при наявності, коротку назву компанії;
 • органи компанії з визначенням їх компетенції і процедури прийняття рішень;
 • процедуру прийняття і виключення учасників.

Багатьох наших клієнтів збентежило те, що судячи з кількості цих вимог, статут перетворюється в буклет під назвою «Коротко про ТОВ «Ромашка». Однак, не все так просто.

Старий закон зобов’язував засновників організувати діяльність компанії від А до Я в кращих радянських традиціях. Новий же закон просто підкреслив найголовніше, а якщо точніше, наголосив на тому, що практично нереально врегулювати статут для всіх і відразу на законодавчому рівні. Логіка депутатів тут проста: концепція мінімалізму з метою зменшити ймовірність колізії законів. Адже в нашому правовому полі це цілком звичайне явище, коли вимоги до чого-небудь висуваються різними законодавчими актами, через це виникає маса плутанини і дискусій на тему «А як же все-таки правильно?».

Так, наприклад, стара вимога вказувати вид діяльності підприємства в статуті не є доцільною, оскільки в нашому Господарському кодексі чітко зазначається, що суб’єкт господарської діяльності може займатися будь-якою діяльністю, яка прямо не забороняється законом.

У підсумку, після сортування законодавцями вимог до статуту на «пояснимо, як же все-таки правильно» і «нехай самі вигадують», нам залишили всього 3 поля, які потрібно заповнити. При цьому більшу частину процедур і порядків нам пояснили в самому законі, залишивши певні елементи персоналізації компаній, які мінімально впливають на загальний стан речей.

Але знову повторюся — не все так просто. Адже, якщо зануритися в текст закону трохи глибше, то можна також виявити, що статутом можуть додатково регулюватися деякі специфічні моменти. Наприклад, крім врегульованого в законі, статут може вносити ясність у питання про обмеження перерозподілу часток у статутному капіталі компанії, в статуті можна вказати інші строки для внесення свого внеску учасником в статутний капітал компанії, а також статут може встановлювати терміни і умови виплати дивідендів учасникам підприємства.

Підводячи підсумки вищесказаного, хотілося б підкреслити, що статут як і раніше є «юридичним фундаментом» для будь-якої фірми, компанії, підприємства і всього іншого. Однак тепер жити бізнесу стане ще на піввідсотка легше, адже для зміни «юридичної адреси» або навіть складу учасників ТОВ більше не потрібно буде вносити зміни до статуту. При цьому, щоб можна було розслабитися, всім нам спочатку доведеться трохи напружитися, а саме привести свій статут у відповідність з новим законом. А в цьому завжди готові допомогти фахівці з корпоративного права Адвокатської компанії «Борисенко і партнери».

Додати коментар