Блог

Верховний Суд визнав відсотки та штрафи за кредитними картками незаконними

3 липня 2019 року сталася подія, яка матиме стосунок до усіх, хто користується кредитними картками найбільшого українського банку. А саме – Велика Палата Верховного Суду винесла постанову у справі № 342/180/17 за позовом АТ КБ «ПриватБанк» про відшкодування заборгованості за кредитом. Дане судове рішення змінило звичну судову практику в спорах з даною фінансовою установою.

Детальніше про це розповість юрист АК «Борисенко і Партнери», Михайло Гриценко.

Суть справи полягає у наступному. Позивач АТ КБ «ПриватБанк» вимагав відшкодувати заборгованість за кредитом. В цю суму входила заборгованість за тілом кредиту, відсотки за користування кредитними коштами та за порушення умов кредитного договору, а також пеня і штраф.

У свою чергу, відповідач заявив що ніяких додаткових документів про умови кредитування, нарахування відсотків та порядок виплати кредиту банком надані не були. Відповідно, відповідач не міг з ними ознайомитися, тим паче не підписував ці додатки.

У процесі розгляду справи, Верховний Суд зауважив, що невід’ємною частиною кредитного договору є Пам’ятка клієнта, яка видається позичальнику та визначає умови кредитування. Але ця Пам’ятка клієнта відсутня у матеріалах справи та не підписувалася відповідачем. Крім того, не було реальних підтверджень того що умови та правила кредитування були додатками до підписаної клієнтом заяви і з ними клієнт міг ознайомитися перед укладенням договору.

Ще один момент, на який суд звернув увагу, це те що умови та правила надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ «ПриватБанк», часто змінювалися самим банком для того щоб зробити більш вигідну процентну ставку для себе. Навіть при поданні документів до суду, банк міг спокійно додати до позовної заяви саме таку редакцію виписок з Тарифів та Умов, які були б найбільш сприятливими для задоволення позову.

Виходячи з вищесказаного, суд дійшов висновку, що правила надання банківських послуг АТ КБ «ПриватБанк» є заплутаними для пересічної особи зі звичайним рівнем освіти та правової обізнаності. Виходить, що в такому випадку особа не може бути ефективно проінформованою про умови кредитування.

Як висновок, Правила надання банківських послуг АТ КБ «ПриватБанк», у зв’язку з їх мінливим характером, не можна вважати складовою кредитного договору. Тому суд постановив стягнути з боржника тільки заборгованість за тілом кредиту, без штрафів і відсотків.

По суті, це рішення є прецедентом, який може дозволити переважній більшості користувачів кредитних карт «ПриватБанку» не сплачувати нараховані відсотки та штрафи, які іноді зростають до «космічних» розмірів.

З іншої сторони, зараз, після рішення суду, АТ КБ «ПриватБанк» та іншим фінансовим установам необхідно буде переглянути правила та порядок видачі кредитних карток. Також, є вірогідність що буде введена фіксована ставка для різного типу кредитів, а також посилений нагляд за процедурою видачі кредитів та їх погашення.

Слід зазначити й іншу сторону медалі. Будь-яка виграшна справа проти «ПриватБанку» може позначитися на користувачах кредитних карток не найкращим чином. Відсотки за кредитами та інші штрафні санкції погашатися не будуть, тому, відповідно, може погіршитися якість послуг банку, може відбутися урізання кредитних лімітів на карті та збільшення відсотків за користування кредитом, а також до цього можуть додатися збільшення кількості та розмірів комісій за банківські послуги.

Але не будемо про погане, адже, на наш погляд, дане рішення Верховного Суду цілком можна назвати справедливим, оскільки розібратися у постійних змінах умов кредитування «звичайному» клієнту банку, без спеціальної освіти та досвіду, практично неможливо.

Додати коментар