+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Як ліквідувати підприємство: порядок дій і особливості процедури в 2019

Как ликвидировать предприятие?Ліквідація юридичної особи — справа не з простих. Фактичне припинення діяльності суб’єкта господарювання може бути результатом як добровільного рішення, так і здійснюватися в примусовому порядку за рішенням суду.

Як ліквідувати підприємство?

У цій статті ми ознайомимо читачів з найбільш поширеною причиною припинення підприємства — за рішенням засновників такої юридичної особи, документально оформленим протоколом. Очевидно, що в умовах екстенсивного розвитку ринку товарів і послуг певному відсотку підприємців їх діяльність постає у збиток. Не витримуючи конкуренції, такі підприємства бувають змушені прийняти рішення про припинення підприємницької діяльності. Протокол загальних зборів і є своєрідним «стартом» процедури ліквідації.

У цілому, припинення підприємства можна умовно поділити на такі етапи (для прикладу використовуємо таку організаційно-правову форму як товариство з обмеженою відповідальністю):

 1. Ухвалення рішення про припинення підприємницької діяльності на загальних зборах учасників.

Окремо звертаємо увагу, що визначальним моментом є легітимність зборів, а саме присутність учасників, які володіють не менш, ніж 50% голосів. Здавалося б, очевидна умова, однак на сьогоднішній день господарські суди переповнені справами про визнання рішення загальних зборів товариства недійсним через відсутність кворуму. Хоча у разі приведення статуту ТОВ у відповідність з новим законом «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», таке поняття як «кворум» втрачає свою актуальність.

 1. Оформлення прийнятого рішення про припинення юридичної особи.

За результатами загальних зборів складається протокол, де крім самого рішення, документально закріплюється наступна інформація:

 • призначення ліквідатора або складу ліквідаційної комісії підприємства, визначення кола повноважень такого органу і його місце розташування;
 • строк процедури ліквідації підприємства;
 • порядок проведення ліквідаційної процедури;
 • строк пред’явлення кредиторами своїх вимог.

 

 1. Внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Грамотно оформлений протокол з відповідним рішенням, який містить всі перераховані вище пункти, є ключовим документом для всієї процедури ліквідації. Його необхідно подати державному реєстратору. Саме реєстратор вносить дані до Єдиного реєстру, після чого підприємство офіційно стає таким, що перебуває «в процесі припинення».

 1. Повідомлення державних органів про початок процедури припинення підприємницької діяльності.

Даний пункт не вимагає ніяких дій з боку уповноважених осіб підприємства та надання інших документів — інформація про початок процедури ліквідації передається до відповідних органів державним реєстратором не пізніше наступного дня після подачі рішення реєстратору та внесення запису про припинення в ЄДР. Повідомляються податкові органи, Держкомстат і Пенсійний фонд.

 1. Оприлюднення інформації про припинення підприємницької діяльності із зазначенням всіх необхідних відомостей

—  саме рішення про ліквідацію, склад комісії з ліквідації, строк ліквідаційної процедури для пред’явлення кредиторами своїх вимог, які вказані в такому рішенні. Ця інформація знаходиться у вільному доступі на сайті Міністерства юстиції України, а саме — в ЄДР. З такими документами можна ознайомитися в онлайн-режимі. Відомості про припинення діяльності суб’єктами підприємництва оновлюються щодня.

Даний пункт також виконується суб’єктами державної реєстрації та від юридичної особи, яка припиняє свою діяльність, не залежить.

 1. Найвідповідальніший етап процедури ліквідації — припинення взаємодії з податковими органами.

Виняткова важливість даного пункту в тому, що без проведення податкової перевірки і отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати податків та інших обов’язкових Как ликвидировать предприятие?платежів, ліквідацію підприємства не можна вважати завершеною.

Дотримання строків перевірок податковими органами — питання сумнівне, тому тут ми вказали ті терміни проведення позапланових податкових перевірок, які закріплені законодавством, а саме пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України:

 • 15 робочих днів для великих платників податків з можливістю продовження до 10 робочих днів;
 • 5 робочих днів для суб’єктів малого підприємництва, крім того такі юридичні особи можуть перевірятися податковою ще 2 робочих дні «зверху»;
 • 3 робочих дні для фізичних осіб-підприємців, які не використовували найманих працівників;
 • 10 робочих днів для інших платників податків.

Як відомо, теорія часто різниться з практикою — ліквідаційна процедура може затягнутися якраз через участь в цьому процесі податкових органів.

 1. Перевірка Пенсійним фондом

–  проводитися одночасно з позаплановою податковою перевіркою. Термін дії довідки ПФ — один місяць. Відповідно, суб’єкту підприємницької діяльності, який ліквідується, було б зручніше «покінчити» з податковою в цей же термін.

 1. Закриття банківських рахунків.

Слід залишити лише один розрахунковий рахунок — ліквідаційний, за допомогою якого і проводяться розрахунки з кредиторами.

 1. Внесення запису про припинення підприємницької діяльності в ЄДР.

Після отримання довідок з податкової і Пенсійного фонду знову подається звернення до державного реєстратора. На підставі всіх необхідних документів вноситься запис до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи.

З моменту внесення цієї інформації підприємство офіційно є ліквідованим.

Як видно з такої короткої покрокової інструкції, закриття підприємницької діяльності цілком посильна праця.

Але все ж припинення суб’єкта господарювання вимагає чіткої і злагодженої взаємодії з різними державними органами, що завжди дуже складно і енергозатратно, тому рекомендуємо вам звертатися до професіоналів з Адвокатської компанії “Борисенко і партнери”.

Додати коментар