+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Як повернути помилково сплачений судовий збір в 2020 році. Поради юриста.

У світі бізнесу наявністю судового процесу нині вже, напевно, нікого не здивуєш, адже право на судовий захист допомагає бізнесу оборонятися від неправомірних посягань. Але і це ще не все.

Грамотно спланованим і реалізованим судовим процесом підприємство в змозі зробити чимало подвигів, наприклад, стягнути заборгованість з недобросовісного контрагента, скасувати неправомірно накладені штрафи або навіть обґрунтувати свій чесно напрацьований податковий кредит, який податкова інспекція вважає «роздутим на порожньому місці». З обмежень тут, мабуть, тільки правила процесуального законодавства і фантазія головного юриста на підприємстві.

Однак, такі можливості мають свою ціну. Не завжди процес може себе окупити і справа тут зовсім не у витратах на експертизи. Головним фінансовим обмежувачем в праві на судовий захист є судовий збір.

На щастя чи на жаль, судовий збір в Україні не зафіксовано у вигляді конкретної суми. Відповідно до закону він варіюється в залежності від виду позову, ну і звичайно ж ціни такого позову, яку визначає сам позивач при подачі заяви. Щоб було зрозуміло, наведемо приклад.

Якщо, скажімо, Іван Іванович захоче подати позовну заяву про розлучення зі своєю дружиною, то йому доведеться заплатити судовий збір в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на січень 2020 року становить 810,80 грн.

А ось якщо, скажімо, підприємство захоче стягнути 100 мільйонів гривень з винного постачальника за перебої в поставках або інші порушення договору, то в такому випадку судовий збір становитиме 1,5% від ціни позову. Але не варто лякатися, замість 1,5 мільйона підприємство заплатить межову суму судового збору, яка встановлена ​​в 350-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто «всього» 709 450,00 грн.

Але до чого ми, власне, зараз займаємося арифметикою? Іноді трапляється так, що судовий збір сплачується, але до самого судового процесу справа так і не доходить. І якщо, у випадку з розірванням шлюбу 700 гривень за подачу позову особливо не шкода, то в ситуації з підприємством, яке подало позов на 100 мільйонів, втрата понад півмільйона гривень може досить помітно вдарити по бюджету. На щастя, судовий збір в деяких випадках підлягає поверненню.

Покроковий алгоритм повернення судового збору від юриста Адвокатської компанії «Борисенко і партнери» Михайла Гриценко

Дійсно, бувають випадки, коли для того, щоб «напоумити» другу сторону спору і почати з нею конструктивний діалог, є тільки одна дорога – до суду. На жаль, ми зараз живемо в епоху змін, коли сьогодні змінюється назва суду, завтра реквізити суду, а післязавтра цього суду вже і в помині немає. При таких стрімких метаморфозах досить нескладно припуститися помилки навіть на такому нехитрому, здавалося б, етапі як сплата судового збору.

І ось як буває: позовну заяву подано, судовий збір сплачено, а суд, в який було подано позовну заяву, відмовляє у відкритті провадження, тому що, наприклад, з недавніх часів цей суд перестав розглядати такого роду справи. У простої людини це відразу викличе як мінімум пару питань, та часу мало, потрібно повертати помилково сплачені кошти і переподавати заяву в потрібний суд. Але ось тільки як повернути помилково сплачений судовий збір?

Не варто лякатися, повернення судового збору – це не міф і не таїнство для обраних, а реальна ситуація, яка трапляється досить часто. Нижче я наведу коротку інструкцію по поверненню помилково сплаченого в суди України судового збору.

В першу чергу необхідно отримати оригінал або завірену судом копію ухвали, в якій суд постановляє про повернення сплаченої суми судового збору. Причому суд може постановити таку ухвалу як самостійно, так і за заявою заінтересованої особи, тобто тієї, від імені якої було сплачено судовий збір. Після отримання цієї ухвали, необхідно звернутися до підрозділу Казначейської служби України, яка обслуговує казначейський рахунок суду, куди було подано позов. Цю інформацію вам можуть надати працівники самого суду.

Для повернення помилково сплаченого судового збору в казначейство потрібно подати:

  • оригінал або завірену судом копію ухвали суду про повернення коштів;
  • оригінал платіжного доручення або чека, який підтверджує сплату збору (у разі якщо оригінал знаходиться в матеріалах судової справи, то буде досить і завіреної копії);
  • заяву про повернення коштів на банківський рахунок підприємства із зазначенням всіх необхідних реквізитів.

Протягом 5 робочих днів підрозділ Казначейства зробить відповідний грошовий переказ або кілька таких переказів на суму в розмірі сплаченого судового збору на банківський рахунок підприємства. Правда за умови наявності на це коштів, але це вже інша історія.

Не дивлячись на всю простоту цієї інструкції ви однозначно зустрінетеся з великою кількістю нюансів і підводних каменів, тому щоб не витрачати і без того дорогоцінний час на вирішення подібних завдань ми рекомендуємо звернутися до фахівців Адвокатської компанії «Борисенко і партнери».

Додати коментар