Блог

Як правильно оформити боргову розписку. Поради юриста

Напевно, кожен у житті хоча б раз стикався з ситуацією, коли потрібно або взяти, або дати гроші в борг. І такі ситуації крім своєї поширеності, можуть здивувати хіба що своєю різноманітністю. Можна позичити 1000 гривень сусідові, 100 000 доларів компаньйонові по бізнесу і ще дуже багато інших варіацій однієї і тієї ж події.

В даному випадку ми стикаємось з таким поняттям як безпека. Адже дійсно, якщо вкласти гроші в банк, то можна бути впевненим як мінімум в належному підтвердженні цієї операції, а ось якщо позичити гроші людині, то з цим можуть виникнути труднощі.

Отже, що ж необхідно зробити для того, щоб бути впевненим, що ви повернете свої гроші?

Про це читайте нижче в рекомендаціях адвоката Адвокатської компанії “Борисенко і партнери” Анатолія Задніпряного.

Як правильно написати розписку

На жаль, стовідсоткову гарантію того, що ви повернете свої гроші, ніхто дати не може. Адже отримання рішення суду про стягнення суми боргу ніяк не гарантує того, що у боржника будуть кошти або інше майно, за рахунок якого це рішення можна буде виконати. Однак, якщо ви взагалі ніяк не оформите передання грошей в борг, то на випадок проблем з їх поверненням у вас не залишиться нічого, крім «чесного (або не дуже) слова» боржника.

Вірно, що найкращим варіантом буде складання договору позики грошових коштів в письмовій формі. Однак для більшості випадків цілком достатньо розписки про передачу грошей в борг. Але тут дуже важливо розуміти, як правильно написати розписку, щоб потім мати можливість повернути свої кошти. Скрізь є свої нюанси, і у випадку з розпискою їх набагато більше, ніж здається на перший погляд.

В першу чергу потрібно мати на увазі, що розписка в розумінні Цивільного кодексу України не є самостійним документом. У більшості випадків боргова розписка є свідченням укладення договору позики в усній формі, і підтверджує, що між сторонами дійсно укладено договір позики на певних умовах, і що боржник дійсно отримав гроші від кредитора за цим договором.

І оскільки розписка підтверджує умови договору позики, то її зміст має максимально відповідати умовам договору, який сам по собі може і не викладатися в письмовій формі.

Відповіді адвоката на найпоширеніші питання про оформлення розписок в Україні

Чи потрібно нотаріально засвідчувати розписку?

У цьому немає ніякої необхідності, оскільки законодавство України не передбачає такої вимоги. Цілком достатньо, щоб розписка була складена в простій письмовій формі і підписана людиною, яка написала її. Цього буде цілком достатньо навіть в тому випадку, якщо потрібно буде стягувати суму боргу в судовому порядку. Розписка, яка складена у простій письмовій формі — це повноцінний і достатній доказ в суді.

Чи повинна розписка бути написана власноруч?

Якщо говорити в теоретичній площині, то тут також можна відзначити, що законодавство не містить такої умови і цілком достатньо, щоб боргова розписка була підписана особою, яка її видає. Тому сам текст може бути надрукований на принтері або навіть написаний іншою людиною. Але це в теорії. На практиці ми так робити не рекомендуємо з однієї простої причини. У разі, якщо людина, від імені якої видана розписка, заперечує цей факт, в суді зазвичай призначається графологічна експертиза. А експерту-графологу для проведення експертизи може виявитися недостатньо одного лише підпису, оскільки чим більше зразків почерку в документі, тим краще. Тому ми все ж радимо вимагати від позичальника власноручного написання розписок.

 

Які дані про позичальника і позикодавців потрібно писати в розписці?

Прямих вимог з цього приводу законодавство не містить. Але з практики ми радимо обов’язково вказувати прізвище, ім’я та, бажано, по батькові позичальника, його серію та номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код), адресу реєстрації місця проживання, фактичну адресу проживання (якщо вона відрізняється від адреси реєстрації) і номер телефону. Що стосується позикодавця, то цілком достатньо буде вказати прізвище, ім’я, по батькові та адресу проживання.

Чи потрібно писати фразу про те, що гроші передані саме в борг?

У розписці повинно бути вказано, що кошти даються саме в борг. Це може бути фраза на зразок “… отримав в борг таку-то суму” або “… отримав грошові кошти в такій-то сумі, які зобов’язуюсь повернути до …”.

Варто мати на увазі, що якщо кредитор з якоїсь причини не зможе повернути вам гроші в строк, а з тексту документа не зрозуміло яке призначення переданих грошей, то суд може розцінити боргову розписку як договір зберігання готівкових коштів. У такій ситуації суд може прийти до висновку, що між сторонами не виникли правовідносини позики і стягнути на користь позивача лише ті гроші, які він передав відповідачу на тимчасове зберігання, без урахування інфляційних втрат, відсотків і так далі (див. рішення Верховного Суду від 31.01.2019 у справі № 295/11 438/16-Ц).

Чи обов’язково писати в розписці термін повернення грошей?

Термін повернення грошей за договором позики писати не обов’язково. Але потрібно мати на увазі, що буде діяти норма Цивільного кодексу, згідно з якою якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом 30 днів з дня пред’явлення вимоги про повернення позики. Таку вимогу про повернення слід вручити боржнику особисто (в такому випадку він повинен залишити підпис про отримання вимоги на вашому екземплярі вимоги і вказати дату отримання вимоги) або надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. В останньому випадку, крім копії вимоги, необхідно зберегти поштову квитанцію, опис вкладення та повідомлення про вручення (після його повернення вам як відправнику листа) — згодом ці документи дуже знадобляться, якщо справа дійде до суду.

 

Чи можна вказувати суму в іноземній валюті?

Цивільний кодекс строго застерігає: грошове зобов’язання має бути виражене в гривнях, але в розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті. Незважаючи на це положення, судова практика рясніє випадками стягнення боргів за розписками, в яких сума позики була вказана виключно в іноземній валюті. Можливість стягнення боргу по розписці, згідно з якою кошти були передані в іноземній валюті, в 2019 році підтвердила і Велика палата Верховного Суду (постанова від 16.01.2019 у справі №373 / 2054/16-ц). Причому в цій справі Верховний Суд зробив висновок, що в такому разі повернення грошових коштів також повинно здійснюватися в іноземній валюті, а не за курсом в гривнях.

 

Таким чином, ви можете займати гроші хоч в доларах, хоч в євро або інших іноземних валютах, і зі зростанням їх курсу буде зростати і сума боргу (при її конвертації в національну валюту України).

 

Слід враховувати важливий момент — якщо за такою борговою розпискою ви вирішите стягнути в суді суму боргу з урахуванням індексу інфляції, то суд в частині інфляційних нарахувань вам відмовить на тій підставі, що стягнення таких нарахувань можливо лише за тими зобов’язаннями, які виконувалися в гривні (див . рішення Верховного Суду України від 24.03.2010 р у справі №6-4599св07).

 

Чи можна розпискою оформити передачу грошей в борг під відсотки?

Якщо інше не передбачено в розписці, ви маєте право на отримання відсоткової винагороди за використання боржником ваших грошових коштів (ст. 1048 ЦК України). Судова практика також підтвердила можливість надання фізичними особами позик під відсотки (постанова Верховного Суду України від 18. 07.2012 року № 6-79цс12). Така правова позиція суду базується на тому, що Закон про фінансові послуги регулює тільки відносини спеціальних суб’єктів, а саме учасників ринку фінансових послуг, і не поширює свою дію на інших фізичних і юридичних осіб — суб’єктів договору позики.

Відсотки не є істотною умовою договору позики. Розмір відсотків за користування грошовими коштами може бути визначений за домовленістю сторін, а якщо її немає, то розмір буде дорівнювати обліковій ставці Національного банку України (за станом на 01 квітня 2019 року її розмір становить 18,0% річних). Якщо сплата відсотків за користування коштами не передбачається, то про це в розписці потрібно зробити спеціальне застереження.

 

Важливо також відзначити, що відсотки за користування грошовими коштами не є формою юридичної відповідальності на відміну від відсотків прострочення виконання грошового зобов’язання.

 

Втім, існує ще безліч нюансів при складанні розписки, і ми все ж рекомендуємо відразу звернутися до фахівців Адвокатської компанії «Борисенко і партнери», щоб бути максимально впевненим у тому, що розписка буде оформлена правильно, а боржник дійсно поверне гроші.

Додати коментар