+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Як «закрити» ФОП і скільки це буде коштувати в 2020? Коротка інструкція до дії.

Як говорить давньокитайська мудрість — не дай вам Боже жити в епоху змін. На наш жаль, зараз економіка переживає не найкращий свій час через перманентне реформування законодавства.

І до того ж підприємництво — це в тій чи іншій мірі ризикована справа в будь-які часи. Тому суб’єкти підприємницької діяльності, в тому числі фізичні особи-підприємці, нерідко змушені припинити свою діяльність.

Які ж умовні етапи включає в себе «закриття» фізичної особи-підприємця?

 1. Внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Для «закриття» підприємницької діяльності, фізичній особі-підприємцю необхідно подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за її рішенням. Форма даної заяви, а також форми інших документів у сфері держреєстрації містяться в наказі Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268 / 5. Для подачі заяви про реєстрацію припинення підприємницької діяльності необхідно мати з собою паспорт.

Відзначаємо, що подати заяву державному реєстратору можна як в паперовому, так і в електронному вигляді. Крім того, документи також можна направити засобами поштового зв’язку, але обов’язковою умовою є нотаріальне засвідчення підпису на такій заяві про припинення діяльності фізичної особи-підприємця.

До державних реєстраторів належать:

 • нотаріуси;
 • акредитовані суб’єкти державної реєстрації;
 • виконавчі органи місцевого самоврядування.

Електронні державні послуги дають можливість подачі заяви в цифровій формі за наявності у фізичної особи-підприємця електронного цифрового підпису.

Строк проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності – 24 години з моменту подання заяви суб’єктом господарювання. Момент закриття підприємницької діяльності можна відстежити самостійно за допомогою сайту Мін’юсту, а саме Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Інформацію про те, як відшукати фізичну особа-підприємця у ЄДР ви так само можете переглянути в нашому блозі.

Окремо варто звернути увагу на такий момент як зняття з обліку у відповідних державних органах контролю — Держкомстаті, ДФС, Пенсійному фонді.

У день надходження інформації про припинення підприємницької діяльності технічний персонал передає дані в інформаційні системи Державної служби статистики, податкові органи та ПФУ. Далі фізична особа-підприємець знімається з обліку в зазначених органах. Держкомстат передає до Єдиного державного реєстру дату і номер запису про зняття підприємця з обліку.

Для податкових органів, а саме Державної фіскальної служби України, фізична особа-підприємець є платником податків і зборів, а також платником ЄСВ. Однак, проведення державної реєстрації припинення діяльності ФОП як не знімає з нього зобов’язань, які виникли у зв’язку з веденням підприємницької діяльності, так і не змінює термінів їх виконання. Податковий борг, а також грошові зобов’язання перед контрагентами повинні бути задоволені фізичною особою-підприємцем.

Окремо звертаємо увагу на те, що припинення підприємницької діяльності є підставою проведення фіскалами позапланової перевірки. За її підсумками податковий орган видає довідку (в разі відсутності порушень податкових та інших норм законодавства) або акт про виявлені порушення.

 1. Підготовка та подання останньої податкової річної звітності (якщо це не було зроблено раніше).

Подання звітності залежить безпосередньо від системи оподаткування, яку використовувала фізична особа-підприємець у своїй діяльності.

 • Які документи слід подавати в податкові органи, якщо підприємець перебував на загальній системі (платник ПДФО і військового збору)?

Протягом 30 календарних днів з моменту припинення підприємницької діяльності (нагадуємо, що цей момент визначається датою внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру), фізична особа-підприємець зобов’язана надати податкову декларацію за останній податковий період, в якій вказуються виключно доходи від підприємницької діяльності. В даному випадку звітним податковим періодом є календарний рік.

ПДФО і військовий збір повинні бути сплачені протягом 10 календарних днів з дати граничного строку подання цієї останньої звітності.

 • Які документи необхідно подавати підприємцю-платнику єдиного податку?

В даному випадку податковий період для останньої звітності з єдиного податку — той, в якому державним органом отримано повідомлення про припинення діяльності фізичної особи-підприємця:

 • для І та ІІ груп — календарний рік; при цьому звітність подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем ​​звітного року; звертаємо увагу — єдиний податок сплачується авансовим внеском до 20 числа цього місяця включно, тобто єдиний податок нараховується податковими органами до останнього дня існування ФОП (до дати реєстрації заяви про припинення підприємницької діяльності) у разі припинення підприємницької діяльності
 • для ІІІ групи — календарний квартал; остання звітність надається протягом 40 календарних днів; в цьому випадку за підсумками останньої звітності податок повинен бути сплачений протягом 10 днів з моменту настання граничного строку подання податкової декларації за податковий квартал.

Сплата ЄСВ і подача «ліквідаційного» звіту.

Фізична особа-підприємець зобов’язана подати звіт з ЄСВ із зазначенням типу «ліквідаційна» після подачі заяви про припинення своєї діяльності — дана норма вказана в пункті 8 розділу ІІІ Порядку формування страхувальниками звіту стосовно сум нарахованого ЄСВ, наказ Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435.

При цьому, звертаємо увагу, що до моменту подачі даного звіту фізичній особі-підприємцю необхідно сплатити ЄСВ «за себе».

Звітний період зі сплати ЄСВ обраховується з моменту закінчення попереднього такого періоду і до дати державної реєстрації «закриття» підприємця.

Термін оплати ЄСВ — це день подання зазначеної звітності.

Після проведення перевірки, а також повного розрахунку зі сплати ЄСВ, фізична особа, яка закриває свою підприємницьку діяльність, знімається з обліку як платник ЄСВ в органах Державної фіскальної служби. І тільки після цього етапу відбувається зняття ФОП з обліку в Пенсійному фонді через його територіальні органи.

 1. Закриття підприємницького рахунку в банку; повідомлення інших фінансових установ про припинення підприємницької діяльності.

Відповідно до податкового законодавства, фізичні особи-підприємці повинні повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких відкривають рахунки (п. 69.7 Податкового кодексу України).

Щоб закрити рахунок, ФОП необхідно подати в банк заяву в довільній формі із зазначенням таких даних:

 • найменування банківської установи;
 • прізвище, ім’я, по батькові;
 • індивідуальний податковий номер;
 • номер рахунку, який слід закрити;
 • дата складання заяви.

Така заява підписується власником рахунку — фізичною особою, підприємницька діяльність якої припинена відповідно до норм законодавства.

Законом не встановлено строків для закриття банківських рахунків, однак правильніше буде зробити це відразу після реєстрації припинення підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі, щоб уникнути труднощів з податковими органами.

Напрошується висновок про те, що процедура «закриття» фізичної особи-підприємця непроста. Однак, якщо розібратися з кожним з вищеописаних етапів, особливо стосовно подачі останньої звітності, то провести реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи не складе особливих труднощів.

Крім того, ви можете скористатися послугами Адвокатської компанії «Борисенко і партнери», що гарантує отримання професійної правової допомоги, в тому числі в процедурі закриття ФОП.

Додати коментар