+38 (050) 200 25 25
Україна, м Дніпро, вул. В. Вернадського, 27

Блог

Яким чином корпоративний договір полегшує життя власникам компаній?

Настав час продовжити тематику нововведень, які нам пропонує новий закон про ТОВ. Ми вже ознайомили вас з нюансами щодо проведення загальних зборів учасників і приведення статуту компанії у відповідну законодавству редакцію. Однак, самі поняття статуту і загальних зборів існують вже досить довго, і ми всі до них вже звикли. А тепер, прийшов час поговорити про концептуально нове поняття —  корпоративні договори.

Відразу зазначимо, що даний механізм зовсім не новина. Це вже цілком усталена і визнана світом практика, яка прийшла до нас, так би мовити, перевірена часом. До речі, досить часто корпоративні договори порівнюють з «джентельменськими угодами» і на це, зрозуміло, є своя причина, про яку трохи пізніше. Давайте дізнаємося, що ж такого пропонує новий для України, запропонований законом механізм корпоративних договорів, і для яких цілей його можна використовувати.

Почнемо з самого поняття. Згідно зі статтею 7 закону корпоративний договір —  це договір, на підставі якого учасники товариства (далі по тексту для зручності ми будемо використовувати слова «товариство», «компанія» або «фірма» як синонім до словосполучення «товариство з обмеженою відповідальністю») беруть на себе зобов’язання щодо реалізації або нереалізації своїх прав і повноважень як учасника. Стислість — сестра таланту, і в цьому випадку так і є. Використане законодавцем формулювання дає багато можливостей учасникам товариства для застосування самих договорів.

Що ж собою являють ті самі права учасників, про яких йде мова? Закон передбачає такі основні права:

      • участь в управлінні компанією
      • отримання інформації про поточний стан компанії
      • участь в розподілі прибутку компанії, а також отримання майна компанії, яке залишилося після ліквідації.

Але це не вичерпний перелік прав учасників. Крім названих, учасники компанії можуть також мати й інші права, які встановлені законом або ж статутом.

Важливо також звернути увагу на те, що такий договір можливо укласти виключно в письмовій формі і тільки на безкоштовній основі, в іншому випадку договір вважається недійсним. При цьому, договір вважається дійсним тільки для тих, хто його підписав, і є повністю конфіденційним, тобто про нього не потрібно повідомляти інших учасників компанії або кого-небудь ще.

У теорії, здається, все зрозуміло. Давайте тепер розглянемо кілька практичних моментів, для яких знадобляться корпоративні договори.

По-перше, корпоративний договір може використовуватися учасниками для встановлення стабільності всередині самої компанії. Пояснимо докладніше на абстрактному прикладі.

Обмовимося відразу, наведені нижче приклади —  вигадані. Вони необхідні виключно для показової демонстрації можливостей корпоративного договору. Тому, для простоти пояснення ми відкинемо деякі законодавчі нюанси, такі як: обмеження в статуті щодо перерозподілу часток учасників, переважне право на покупку частки учасника, що вийшов, обов’язок зниження статутного капіталу, формування резервного фонду підприємства для покупки частки та інші. Колеги юристи, можете зітхнути спокійно.

Отже, уявімо собі, що є ТОВ зі статутним капіталом в 100 тисяч гривень. Активи підприємства оцінюються в ті ж 100 тисяч гривень. У фірмі діють 4 учасники —  Іван, Семен, Вадим і Федір. У всіх рівний розмір частки в статутному капіталі компанії, тобто по 25%.

Вадим з певних причин вирішив покинути фірму, продавши свою частку самій фірмі, а не якомусь конкретному учаснику. Решта учасників розуміють, що частка в 25% на 3 рівних частини не ділиться (відкинемо поки можливість перерозподілу всіх часток). Тому, якщо хоча б один учасник викупить частку Вадима, то його голос вже буде вважатися за два. З метою не допустити такий поворот подій, Іван, Семен і Федір уклали корпоративний договір. У ньому вони вирішили прописати, що до моменту появи нового учасника, ніхто з поточних учасників частку Вадима не купуватиме. В іншому випадку учасник, який викупить частку Вадима, буде повинен виплатити кожному учаснику штраф в розмірі повної вартості частки Вадима, тобто 25 тисяч за викуп частки і по 25 тисяч кожному з решти учасників, що в сумі дає нам 75 тисяч. Погодьтеся, що не надто вже й вигідно, навіть за «подвійний голос».

По-друге, механізм корпоративних договорів можна використовувати для взаємної кооперації в управлінні компанією. Повертаючись до нашого прикладу, це можна пояснити наступним чином.

Припустимо, що ТОВ займається виготовленням кондитерських виробів. Іван і Семен бачать майбутнє фірми за льодяниками, а Федір, в свою чергу, за печивом. Розуміючи, що льодяники виробляти вигідніше як для фірми, так і для себе, Іван і Семен вирішили укласти «джентельменську угоду», яка б наближала ТОВ до п’єдесталу «Кращого виробника льодяників в Україні». В рамках своєї усної угоди вони передбачили перелік питань, які повинні підійматися на наступних загальних зборах учасників, а також те, яким чином вони повинні будуть голосувати. Але от халепа! На наступних зборах учасників, під час голосування за покупку устаткування для виробництва льодяників, Іван вирішив обдурити Семена і проголосував «проти» купівлі обладнання для виробництва льодяників, а під час голосування за покупку устаткування для виробництва печива проголосував «за».

Здавалося б, що попередній приклад — проста абстракція і що завжди можна домовитися без всяких договорів. Але справа, все-таки, в санкціях. Ми вже підрахували, що частка Вадима обійдеться чинному учаснику не в 25 тисяч, а в 75 тисяч. А Іван, який обдурив Семена проголосувавши проти купівлі устаткування для виробництва льодяників, порушив тільки своє чесне слово, а не договір, в якому можна було б передбачити той же штраф в 25 тисяч гривень. І ,що найголовніше, такий штраф цілком можна було б стягнути і в судовому порядку, на відміну від «угоди на словах».

Варіантів застосування цього виду договорів, насправді, набагато більше тих, які ми перерахували. Правда разом з цим виникає і багато нюансів, в яких вам допоможе розібратися тільки грамотний фахівець. Адвокатська компанія «Борисенко і партнери» вже відкрила в своєму корпоративному напрямку практику корпоративних договорів. Наші фахівці допоможуть вам захистити ваші інтереси у вашій же компанії!

Додати коментар